Eva Pospíšil Hanušová, Josef Pospíšil "Tajemství"

11. 12. 2019 – 4. 1. 2020

V Galerii Nová síň, která je ideální oázou pro setkání člověka s uměním, představují svoji tvorbu obrazů a tapiserií.

Akademická malířka Eva Pospíšil Hanušová *1930 v Praze, žačka prof. Emila Filly a akademický malíř Josef Pospíšil *1922 ve Slavkově pod Hostýnem, + 2008 ve Švýcarsku, žák prof. Antonína Kybala, oba absolventi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze jsou uměleckým výtvarným párem. Svojí padesátiletou společnou intenzivní tvorbou dospěli ve své technice strukturální malby a autorsky tkané moderní tapiserii k znovuzrození původní magické podstaty umění. Svoje povolání nazírali jako závazek a zodpovědnou službu. Jejich osobní výpovědi vyústily do sakrální tvorby podané novou formou. Žili v Praze, od roku 1968 ve Švýcarsku, kde Eva Hanušová žije a tvoří dál sama.

Oba umělci vystavovali a získali ceny v mnoha zemích Evropy, v České republice, ve Švýcarsku, Francii, Německu, Bulharsku, ale i v Kanadě, v Japonsku, Anglii a USA. Práce Evy a Josefa nekupovali pouze sběratelé a galeristé, ale i běžní lidé, kteří chtějí s jejich obrazy a tapiseriemi žít a mít v blízkosti posilu a radost, která z nich vyzařuje.
Jejich tapiserie se nacházejí i ve veřejných budovách, ve školách a kostelech Švýcarska, Německa a Kanady. Vytvořili také mimořádné
dílo - tapiserii na objednávku pro iránského šacha Rézu Páhlavího do audienčního sálu císařského paláce v Teheránu.

V České republice jsou Eva a Josef zastoupeni svými tapiseriemi v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, Josefovou oltářní tapiserií na Svatém Hostýně a společným dílem "Vltava" v majetku Muzea Bedřicha Smetany v Praze.

® foto Jaroslav Kučera - žádná fotografie nesmí být šířena v papírové, elektronické či jiné podobě bez souhlasu autora