Adam Jílek, "Není čas na život"

23. 5. 2023 – 4. 6. 2023

MgA. Adam Jílek (*29.3.1989, Praha) je malíř mladé generace českých umělců, jež si přes svůj relativně nízký věk stačil vyvinout výrazný vizuální i obsahový rukopis.

Absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, který prošel mnoha ateliéry od klasické malby až po restaurování klasických malířských děl. Adam Jílek vybočuje nejenom svým talentem, ale především osobitým a velmi dobře rozeznatelný rukopisem. Ve svých obrazech znázorňuje převážně zvířecí motivy, do kterých vkládá své příběhy, jak z osobního života, tak i kritiku dnešní uspěchané doby a lidských neřestí. Přesto, že se často jedná o náměty ne příliš veselé, cílem autora je snaha o jejich zachycení s jakousi nadsázkou a humorem.

Adamova díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v Evropě i USA. Má za sebou několik zajímavých výstav. V roce 2019 ho magazín Forbes zařadil do svého prestižního žebříčku 30 pod 30 mladých talentovaných Čechů do 30 let, kteří vynikají ve svém oboru. Autorsky se také podílel na tvorbě kolekce šatů ve spolupráci s českou přední módní návrhářkou Beatou Rajskou.